Trápi Vás rýchle vybíjanie telefónu?
Všetci to poznáme, ten čas, kedy sme po vyčerpávajúcom dni zabudli hodiť telefón na nabíjačku a ráno sme si nemohli pustiť ani hudbu. Vtedy by človek dal čokoľvek aspoň za 10 % batérie navyše. Aj také sú chvíle bežného smrteľníka. Nebýva ich veľa, ale stať sa môžu. Preto si v dnešnom článku povieme, ako udržať najvyššiu výdrž batérie.
1) Obmedzme čas strávený na telefóne
Každý z nás si pod pojmom „dlhá výdrž batérie“ predstaví niečo iné. Pre niekoho to môžu byť 2 dni, pre iného 2 týždne. Najväčším spotrebiteľom kapacity sme však my sami. Takže ak chceme, aby nám baterka v telefóne vydržala čo najdlhšie, musíme obmedziť čas, ktorý na ňom strávime.
2. Upravte jas displeja
Prispôsobte si jas displeja, často je zbytočné mať ho nastavené na maxime. Veľká uhlopriečka displeja sa na spotrebe dnešných smartfónov podieľa viac ako čokoľvek iné. A slabší jas ocenia okrem batérie aj Vaše oči. Aj keď sa na prvý pohľad ponúka vyriešiť to pomocou funkcie automatického jasu, pozor na ňu. Pri niektorých modeloch môže aj v tomto režime displej svietiť zbytočne jasne, a predĺžiť výdrž batérie tak nedokáže. Obrazovka je najväčším žrútom energie. Preto smartfón s vypnutým displejom vydrží aj niekoľko dní, no pri aktívnom používaní Vám percentá doslova miznú pred očami. Nič však nepokazíte, ak stiahnete hornú lištu a jas trochu znížite aj sami. Pomôcť Vám môže nastaviť aj navigačné menu, tzv. tému z bielej na čiernu.
3. Vypínanie aplikácií, oplatí sa to?
Mnoho tipov radí vypínať Wi-Fi alebo GPS. Neustálym vypínaním a zapínaním týchto služieb ale ušetríte iba veľmi málo. Podobne zbytočné je ručné ukončovanie všetkých aplikácií bežiacich na pozadí (snáď okrem spustenej navigácie). Správne nastavené aplikácie dáta využívajú, iba ak je to nevyhnutné. Je rozdiel v spotrebe energie batérie pri surfovaní cez dátové pripojenie spoločne so zapnutou Wi-Fi alebo bez nej. V práci alebo doma sa teda radšej pripojte na bezdrôtový router, alebo Wi-Fi vypnite a využite iba dátové pripojenie. Batériu mierne zaťažujú aj všetky pripojené Bluetooth náramky a fitness príslušenstvo. Niektoré menej, iné viac. Podľa toho, ako často posielajú dáta do telefónu alebo pristupujú na internet.
4. Aplikácie nechajte spustené, zlepšíte výdrž batérie
Na prvý pohľad nezmyselný krok, ktorý dokáže v skutočnosti usporiť cenné percentá batérie, a to zvlášť u majiteľov smartfónov s iOS. Znovu otvoriť vypnutú aplikáciu je pre smartfón náročnejšie ako obnoviť zmrazenú na pozadí. Niekoľkokrát denne využívané aplikácie tak nie je nutné vždy úplne vypínať. Obmedziť alebo úplne vypnúť môžete tiež kontrolu e-mailov. Mobil ich nemusí sťahovať okamžite. Oveľa šetrnejšia je kontrola v hodinovom intervale. A napríklad mimo pracovnej doby ich môžete vypnúť úplne.
5. Telefón neprebíjame ani nevybíjame
Pre moderné batérie v telefónoch je lepšie, ak ich nabíjame postupne, od 30% do 80% kapacity, a nenecháme úplne vybiť. Predlžuje sa tým ich životnosť. Nič sa však nestane ak sa nám ich občas podarí nabiť aj na 100%. Pozor si ale treba dať na prípadné prebíjanie telefónu.
6. Nenechávajme batériu na slnku
Ďalšie faktory, ktoré výdrži batérie nepomáhajú, sa týkajú prostredia, v ktorom sa nachádza. Batériám neprospieva vysoká teplota a to isté platí aj pre veľké mrazy. Optimálna teplota je okolo 15 stupňov celzia. Preto by sme nemali nechávať svoj mobilný telefón počas letných mesiacov na priamom slnku, v aute, za okenným sklom a podobne. V zime by sme ho vo vonkajšom prostredí mali používať menej. Prudký pokles teploty môže v momente spôsobiť vybitie batérie.
7. Použite úspornejšie nastavenia a režimy
Niektoré mobily dokážu potlačiť upozornenia alebo aktualizáciu menej používaných aplikácií na pozadí. Na iPhonoch sa táto funkcia volá Osviežovanie aplikácií na pozadí, niektoré Androidy ju ukrývajú v nastaveniach batérie, notifikácií alebo aplikácií. Výrobca často ponúka špeciálne šetriace režimy. Tie napríklad nedovolia komunikovať aplikáciám na pozadí kedykoľvek sa im zachce, ale až keď sa požiadaviek nazbiera viac. Potom sa všetky odošlú naraz počas niekoľkých sekúnd. Dokážu tiež obmedziť výkon procesora, automaticky znížiť jas alebo vypnúť niektoré zbytočné funkcie.
TIP
Oba najpoužívanejšie operačné systémy ponúkajú prehľadné grafy, ktoré zobrazujú aplikácie, ktoré žerú najviac batérie. Na prvom mieste spotreby zrejme nájdete samotný systém, displej a Vaše obľúbené hry. S tým nič neurobíte. Ak sa však v zozname vyskytne aplikácia, ktorú ste neotvorili niekoľko dní a bude poriadne vysoko, niekde bude chyba. Skúste ju zastaviť, prípadne úplne odinštalovať. Ak sa mobil zrazu vybíja nezvyčajne rýchlo alebo sa dokonca výrazne prehrieva, môže pomôcť aj jednoduchý reštart, teda vypnutie a opätovné zapnutie prístroja.
TIP 2
Vo svojom princípe najjednoduchším variantom je, samozrejme, zakúpenie powerbanky, a výdrž batérie telefónu v podstate nemusíte riešiť. V tomto prípade odporúčame zvoliť predovšetkým také modely, ktoré sú schopné nabíjať prúdom aspoň 2A.