Nezaradené

Ako používať telefón bezpečnejšie?

Ako používať telefón bezpečnejšie?

Dnes máme vo svojich telefónoch viac tajomstiev než si možno myslíme. Telefónu zverujeme všetky údaje zo svojho súkromia. Preto je dôležite myslieť na to už vo chvíli, keď si mobil kupujete. Prevažná väčšina sa zaujíma o pomer ceny a výkonu telefónu a príliš sa nezamýšľa nad konkrétnou značkou a jej pôvodom a renomé. Aj to môže hrať dôležitú úlohu. Telefóny sa stali prirodzenou súčasťou našich životov. Trávime s nimi svoj voľný čas, komunikujeme na sociálnych sieťach, platíme, natáčame a fotografujeme a častokrát s ním zaspávame v rukách.

To všetko z neho ale robí ideálny terč zlodejov a hackerov, ktorí chcú preniknúť do vášho súkromia, obohatiť sa, alebo „len“ sledovať vaše aktivity.

Aktualizácia telefónov

Každý majiteľ mobilu vie, že raz za čas na obrazovke vyskočí pripomienka, že je na telefóne nutné vykonať aktualizáciu. Neberte túto radu na ľahkú váhu a skutočne aktualizujte svoj telefón vždy, keď je treba. Nové aktualizácie opravujú chyby aj slabé miesta predchádzajúcich operačných systémov. Reagujú tak aj na najnovšie internetové hrozby, aktualizácii by sa nemali vyhnúť ani aplikácie. Pohodlným variantom je zapnúť si automatické aktualizácie ako systému, tak aplikácií. Užívateľ sa potom nemusí o nič starať – telefón sa skrátka aktualizuje sám.

Zamykanie telefónu (kód, FaceID, odtlačok prstov)

Uzamknutý telefón oceníte aj vo chvíli, keď vám ho niekto ukradne alebo ho stratíte. Vďaka tomu znižujete šancu dotyčnému sa dostať k vášmu obsahu. Spôsobov zamykanie displeja je niekoľko, od klasických PIN kódov, kedy je treba voliť náhodné čísla a zásadne sa vyvarovať chronicky známym heslám „1111“, biometrické zamykanie pomocou odtlačku prsta až po sken tváre. Dajú sa dokonca aj kombinovať, čo samozrejme bezpečnosť vášho smartfónu výrazne posilňuje.

Zálohovanie dát

Mobilný telefón už dnes slúži aj ako úložisko dôležitých dokumentov, pri ktorých by ste boli naozaj neradi, keby ich niekto odcudzil. Preto je dobré také dáta ukladať do zabezpečenej časti mobilu, ktorá je na hardvérovej úrovni oddelená od bežného systému, a teda sa do nej prípadný útočník nemôže dostať. Jedno z možnosti je využiť aj online úložiská. Viac o online úložiskách.

 

Verejné siete Wi-Fi

Aj verejná Wi-Fi sieť môže byť vstupnou bránou nielen pre vírusy, ale aj kyber zločincov. Najpopulárnejšími a zároveň najmenej bezpečnými sú siete, ktoré nevyžadujú heslá. Tieto Wi-Fi siete môžu byť totiž najľahšie napadnuteľné. Môže sa napríklad stať, že kvôli tomu budú užívateľovi podstrčené falošné internetové stránky, ktoré vyžadujú napríklad heslo ku-mailu alebo údaje na prihlásenie k bankovému účtu.

Platba mobilom, rýchlo ľahko a bezpečne?

Platby mobilom patria medzi najbezpečnejšie spôsoby platby. Všetci poznáme pocit strachu, keď nevieme, kam sme dali peňaženku. Avšak pri mobilných platbách je tomu inak. V prípade, že stratíte mobilné zariadenie, môžete si byť istí, že ostatní ľudia sa len tak jednoducho nedostanú k informáciám o vašej karte. Je to tým, že keď vložíte svoju kartu do mobilnej peňaženky, spoločnosť Visa nahradí podrobnosti o vašej karte jedinečnou sadou čísel – digitálnym tokenom. Znamená to, že vaše citlivé údaje o účte nie sú obsiahnuté v mobilnej peňaženke, a preto k nim nemôže získať prístup nikto iný. Používanie „tokenu“, a teda nahradenie čísel kariet namiesto skutočných údajov o platobnej karte, tiež znamená, že ak dôjde k strate alebo krádeži telefónu, môžete svoju fyzickú kartu naďalej používať bez toho, aby ste ju museli vymeniť.

Zdroj: TouchIT

https://touchit.sk/

Stratil som mobil „Nájsť môj telefón“

Použitím funkcie Nájsť moje zariadenie môžete ľahko nájsť svoj telefón alebo tablet. „Find My Mobile“ Vám pomôže zistiť polohu svojho zariadenia aj keď je offline Váš telefón však musí splniť niektoré kritéria. Čoskoro prinesieme ďalší blog o nastavení funkcie „Nájsť môj telefón“.